Ievaddaļa

Ievaddaļā notiek iepazīšanās, kontakta izveidošana un pamatnoteikumu izstāstīšana.

            Kontakta veidošana sākas tiklīdz nopratināšana veicējs ir saticies ar bērnu. Tādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību savam balss tonim, intonācijām, ķermeņa valodai un saturiskajam vēstījumam. Balss tonim jābūt maigam, intonācijai draudzīgai, taču ne samākslotai vai bērnišķīgai. Ja vien bērns nav īpaši jāmudina uzsākt sarunu, tad nevajadzētu runāt ar viņu par dažādām blakus tēmām. Parasti bērni zina, kādēļ viņi šeit atrodas un, par ko viņiem vajag pastāstīt. Taču, ja bērnam ir grūtības iesaistīties sarunā, tad sākotnēji var nedaudz parunāt par neitrālām tēmām (piemēram, brīvā laika aktivitātēm, mājdzīvniekiem u.c.). Šajā gadījumā noderēs informācija, ko būsiet ieguvuši par bērnu pirms nopratināšanas.

        Kontakta veidošana sevī ietver arī iepazīšanos ar telpu, kurā notiks nopratināšana. Svarīgi bērnam parādīt, kur atradīsies viņš, bet kur pārējie nopratināšanas dalībnieki, piemēram, kur sēdēs viņa mamma. Ja nopratināšana tiek veikta ar tehnisko līdzekļu starpniecību, tad svarīgi bērnam parādīt kā izskatās tehnika, kur atrodas kamera un kādēļ tas nepieciešams.

 

         Iepazīšanās laikā nosauciet savu vārdu, pajautājiet bērna vārdu, kā arī bērna vecumam atbilstoši izstāstiet par savu profesiju.

 

       Pamatnoteikumu izstāstīšanai ir izšķiroša nozīme veiksmīgai nopratināšanai.  Tie ietver vienošanos ar bērnu par noteikumiem nopratināšanas laikā. Svarīgākie ietver informāciju par to,

  • ka bērns izstāstīs visu, ko atceras, pat vissīkākās detaļas;
  • ka bērnam var tikt uzdoti jautājumi;
  • ko bērnam darīt, ja viņš nesaprot jautājumu;
  • ko bērnam darīt, ja viņš nezina atbildi;
  • ko bērnam darīt, ja viņš neatceras;
  • ka bērnam ir tiesības prasīt pārtraukumu, piemēram, lai padzertos vai aizietu uz tualeti.
Atpakaļ

Aktualitātes

Atbalstītāji